Sokszor félreértések áldozatává válunk. Ez abból adódik, hogy hiába beszélünk egy nyelvet, viszont más és más világban élünk. Mondunk valamit és a másik fél nem érti azt, sőt az esetek sokaságában félreérti mondandónkat.
Sőt legtöbbször érzelmek párosulnak mondandónkhoz és ezt a párunk, partnerünk, beszélgetőtársunk érzékeli és nem mindig úgy tolerálja, ahogyan azt mi elvárnánk.
Gyakran negatív a reakció különböző megnyilvánulásainkra. Miért történik mindez?
Azért, mert a szónak és gondolatnak hatalma van. Előbb van a gondolat, mely megelőzi a szót és már ekkor megtörténik a reakció a beszélgetőpartner részéről.
Nagyon vigyáznunk kell, hogyan gondolkodjunk. Alaposan át kell rágnunk, mennyire van igazunk az állításainkkal kapcsolatosan, hogyan fogadja a másik fél.
Példa erre: te már tisztában vagy értékeiddel, önmagaddal, külsőddel. Ha néhány kilót hízol , nem érint érzékenyen, ha valaki megjegyzi, hogy jól nézel ki . Őszinte vagy és elfogadod más őszinteségét is.
Viszont vannak olyan emberek, akik önmagukhoz sem őszinték, így másoktól sem fogadják el az őszinteséget, sőt sértve érzik magukat egy ilyen megnyilvánulás során. Ebből adódik a félreértés és a harag, ami esetlegesen feléd irányul.
Azért, hogy félreértések sorozatába ne essünk, érdemes önértékelést végeznünk, tudnunk kell milyenek vagyunk és át kell látnunk, hogy mások egészen más világban élnek. Meg kell ismernünk az ő világukat is. Valójában ez egy nagyon hosszú folyamat, vannak akik évtizedek alatt képesek mások fejével is gondolkodni, vannak akik sohasem és olyanok is léteznek, akik így születtek.